Původním plánem kryptoměn bylo vyhnout se monopolům a institucím, jako jsou vlády nebo centrální banky.

Všechny kryptoměny na světě jsou přitom postaveny na základní technologii blockchainu. V nejjednodušší podobě se jedná o platformu pro digitální platby a výměnu aktiv. Ta nepotřebuje žádnou centrální autoritu, jedná se o databázi transakcí spravovanou na peer-to-peer (P2P) úrovni.

Ve svobodné společnosti tak kryptoměny umožňují společnosti samé rozhodovat o osudu své domácí měny.

Kryptoměny se staly tzv. OTT (over the top) verzí peněz. Podobným způsobem fungují OTT videoslužby v zábavním průmyslu nebo sítě peer-to-peer v oblasti telekomunikací. Služby OTT narušují stávající infrastruktury, úplně je obcházejí a nabízejí jejich alternativu.

Využití kryptosvěta

Kryptosvět ale není jen o virtuálních měnách. Je to ideologie, která otevírá příležitosti ke zjednodušení a vývoji tradičních dodavatelských řetězců.

Poptávka po rychlých a transparentních mezinárodních transakcích a obchodních službách postavených na blockchainu se zvyšuje nejen horizontálně, ale s rozpadem tradičních průmyslových odvětví i vertikálně.

Jedním z možných využití blockchainu jsou smart assets. Jedná se o situace, kdy se aktiva připojená k internetu stávají součástí globálně decentralizované databáze – blockchainu. Takto se blockchain připojuje k evoluci internetu věcí (IoT) a zjednodušuje transakce a pohyb zboží do jakéhokoli koutu Země.

Potenciál kryptosvěta

Globální přínos blockchainu je podobný tomu, jak internetová revoluce přeměnila dnešní společnost.

S přijetím blockchainu se informace stávají otevřenými a jsou sdíleny mezi podniky, státy a kontinenty. V případě, že se pro používání blockchainu podaří zapracovat osvědčené postupy v oblasti ochrany soukromí, bezpečnosti a správy dat, jsou jeho obchodní, společenské a humanitární možnosti nekonečné.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Spekulativní cirkus na trhu kryptoměn. Proč virtuální měny nemají budoucnost?

Bitcoin přinese podobný přechod jako z feudalismu do demokracie, věští expert

Možnosti, které se otevírají ve světě blockchainu, jsou vysloveně revoluční. Právě nyní můžeme sledovat největší přerozdělování bohatství v dějinách lidstva, které je zcela pod taktovkou společností svobodného trhu.

Blockchain je základním katalyzátorem tohoto vývoje. Lidé na vzdálených místech světa, kteří dříve neměli k dispozici bankovní služby, mohou nyní využívat kryptoměny jako prostředky k obchodování. Platby jsou výrazně levnější a k převodu peněz do zahraničí stačí pouze chytrý telefon.

V tomto smyslu má blockchain potenciál odstranit hospodářské, politické a společenské bariéry ve sdílení informací a rozšířit se i na humanitární aktivity. Nové aplikace umožní transparentnost, spravedlnost, rovnost a skutečně demokratický svět.

Dalším příkladem použití blockchainu jsou tzv. smart contracts, umožňující podnikům automatizovat dohody mezi dvěma stranami a odstranit tak společenské, ekonomické a osobní předsudky. Smart contracts budou fungovat nejen jako nestranný bod společenského vědomí, ale budou z toho také profitovat.

Osvojování kryptosvěta

Společnou chybou nových podnikatelů je zapracování nové technologie bez plného zhodnocení jejích vlastností nebo funkcí. Zabalit starou aplikaci do nového kabátu nestačí.

Mnoho projektů se dnes veze na blockchain „hypu“ v naději, že přilákají bohaté investory v oblasti kybernetiky. Pokud však jde o lepší vlastnosti a výhody jejich služeb, nemají co nabídnout. Aplikace, které používají blockchain jenom proto, že je to „trendy“, neuspějí.

Projekty, které uspějí, jsou ty, které dokážou využít unikátní vlastnosti blockchainu, jako jsou neměnnost, totální decentralizace, programovatelná důvěra, open source a programová bezpečnost.

Volatilita kryptoměn přitahuje nové hráče svým vysokým poměrem rizika k výnosům. Hype okolo kryptoměn zase přitahuje k blockchainu pozornost, investice a volatilitu.

Cyklus zisků a ztrát se tak opakuje v podobě známé horské dráhy. Když se na blockchain podíváme Rogerovou křivkou přijímání nových technologií, nachází se v současné době ve  fázi akceptace prvními osvojiteli (early adopters).


GRAF: Rogerova křivka přijetí kryptotechnologie

Zdroj: Adel


Je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i v příštím desetiletí. Podporujte to i křivka Hype Cycle 2018 společnosti Gartner, podle níž by měl blockchain dosáhnout vrcholové fáze v příštích pěti až deseti letech.

V příštím díle se podíváme na sociální přesah technologie blockchainu a její využití pro dobro lidstva.


PARTNEREM SERIÁLU O BLOCKCHAINU JE SDRUŽENÍ

Zdroj článku

https://www.peak.cz/revoluce-kryptosveta-a-co-prijde-v-budoucnu-po-ni/