V bitcoinovém automatu v pražském showroomu Alzy můžete měnit české koruny na bitcoiny podle aktuálního kurzu.
autor: Reuters

Byznys okolo kryptoměn se točí navzdory tomu, že bitcoin už raketově neroste. V polovině loňského roku zhodnotila největší světová kryptoměna bitcoin na necelých 20 tisíc dolarů, meziročně šlo o sedmnáctinásobný nárůst. Poté však populární virtuální měna začala klesat a od letošního dubna se pohybuje v rozmezí 6 až 10 tisíc dolarů za kus. V úterý odpoledne se obchodovala za 6400 dolarů.

Vedle investorů a spekulantů vydělaly na růstu cen zpravidla také firmy z “bitcoinové ekonomiky” – výrobci hardwaru a poskytovatelé služeb, kteří placení s bitcoinem umožňují. Hned několik úspěšných firem tohoto typu sídlí v Česku. I když nevydělávají přímo na pohybu kurzu jako investoři, jejich zakázky a tržby jsou na vývoj trhů přesto částečně navázané. Obliba bitcoinu mezi investory často táhne i poptávku po doprovodných službách a zařízeních, jako jsou bankomaty na kryptoměny či specializované směnárny.

Za poslední půlrok se však musely vyrovnat s tím, jak se cena opět snižovala. Oslovené firmy však odmítají, že by pro ně propad bitcoinu od loňského roku znamenal komplikaci. Nárůst ceny, který se odehrál loni na podzim, vnímají spíše jako anomálii a následný vývoj jako logickou nápravu. “Nenazýval bych to pádem, ale přirozenou korekcí,” říká k vývoji Karel Kyovský, šéf společnosti General Bytes, která vyrábí a prodává kryptoměnové bankomaty. Do 53 zemí jich prodala již 1739. “Mírný pokles jsme zaznamenali, nijak dramatický, ale nepřičítáme to jen volatilitě kryptoměn,” komentuje letošní vývoj tržeb Kyovský.

Svou roli prý hraje i vyšší regulace ze strany vlád či menší vstřícnost bank. Propad ceny však má dopad na to, které bankomaty zákazníci poptávají. “Zatímco na přelomu roku se prodávalo více jednosměrných bankomatů, které umožňují pouze nákup bitcoinů, dnes se zase více prodávají obousměrné,” tvrdí Kyovský.

V článku se dále dozvíte

  • Že firmy poskytující hardware pro obchodování s kryptoměnami nabírají.
  • Jak moc “bitcoinovým” firmám rostou zisky.
  • Kam se chystají některé české firmy expandovat a jak se daří placení bitcoinem v e-shopech.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru

Zdroj článku

https://byznys.ihned.cz/c1-66188550-pad-bitcoinu-byznysu-okolo-kryptomen-nevadi-cesti-vyrobci-bankomatu-ci-kryptopenezenek-expanduji